Popularny Berlin w nieznanej wersji

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle urozmaiconej ale i krwawej historii. Realia II wojny światowej doprowadziły do wielkich zniszczeń w obrębie miasta, następnie przez dziesięciolecia Berlin rozdzielony był murem na 2 strony. Obecnie miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez wielu podróżnych. Dobrze poznać mniej popularną odsłonę metropolii, żeby ujrzeć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby pragnące poznać berlińską alternatywę artystycznej bohemy, koniecznie powinni zwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę stolicy. Z budowlanego punktu widzenia, teren ten nie może się szczycić standardowymi zabytkami, lecz z pewnością panorama jest ciekawa. Znajdziemy tam zdewastowane, wiekowe kamienice obok późniejszych, szarych budynków, wszystkie pokryte wielobarwnymi malunkami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha oraz tolerancji. Egzystuje tam wiele ludzi z całego globu, rasizm nie jest dopuszczalny, na ulicach zauważamy osoby o wszelkim kolorze skóry, którzy żyją w symbiozie ze sobą. Znajdziemy tam mnóstwo awangardowych pubów, księgarni ciekawymi egzemplarzami, salonów z płytami. Miejsce owe jest także polecane wegetarianom, na każdym kroku zauważymy knajpę, w której menu nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto również udać się na wycieczkę tropem zburzonego muru berlińskiego. W centrum miasta co prawda są widoczne jego reprezentacyjne części, jednak najlepsze egzemplarze zobaczymy o wiele dalej. W tym celu będziemy potrzebowali udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, tam klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, przykrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w czasie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej części miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.

Powrót do góry