Uzależenienia – jak oddziałują na funkcjonowanie umysłu?

Uzależenienia – jak oddziałują na funkcjonowanie umysłu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś umarł, ponieważ robił coś, w czym nie dostrzegał niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najgorsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, ponieważ nie jest zdolny zauważyć różnicy między dobrem a złem. Przygnębiające jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi nie będzie”. To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno zachęcać do próbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga nałogu.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych zaburza działanie mózgu. Nieraz są to zmiany stałe. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by odpowiednio reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają funkcjonowanie danego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie osoba uzależniona odczuwa euforię, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

ranking tabletek na powiększenie penisa

Niesamowicie trudno jest wyjść z tego nałogu. Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy skrawek jej ciała, a przez to kaleczy się, żeby skupić uwagę na tylko jednym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która była na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą kolejną działką staje się głębszy. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też powiedzieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach znajduje się rozdrobnione szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

W tym temacie można się rozpisywać bez końca. Należy dowiedzieć się o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, ponieważ ta wiedza może ustrzec ludzi przed dopuszczeniem się ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia. 

Powrót do góry